
Szukasz moich gier? Zajrzyj na FB - @Passaluc !!!
REKONSTRUKCJA - GRY i nie tylko...
Rekonstrukcja historyczna kram Passaluc - oferta nie tylko dla organizatorów imprez historycznych ale i dla szkół, domów kultury, muzeów.
W ofercie kramu PASSALUC proponuję:
1. Kasyno Gier Historycznych
Rozmaite dawne gry planszowe: od mancali, przez senet, grę w 20 pól, alquerque, odmiany gier tafl po młynek, gaskę czy pachisi; od starożytności po indyjskie gry powstałe w XIX w. Niektóre z tych plansz są wiernymi replikami znalezisk archeologicznych. Z kazdym rokiem przybywają kolejne wierne repliki. Każda gra dysponuje zalaminowaną instrukcją i oczywiście można w nią zagrać. Do tego mini-wystawa replik pionków czy innych akcesoriów do gier planszowych.
Przy dodatkowych stolikach możliwe jest wydzielenie kącika gier indyjskich (pięknie wyszywane, ręcznie robione w Indiach plansze - twórcami gier jest stowarzyszenie Kala Raksha z Kutch - pustynnego rejonu Indii).
2. Dawne zabawy i zabawki
W wariancie rozszerzonym dodatkiem jest stoisko pokazowe z replikami zabawek, głównie średniowiecznych: z Elbląga, Nowogrodu, Szkocji...
Możliwe jest również przygotowanie kilku stanowisk do rozmaitych zabaw ruchowych i zręcznościowych, począwszy rzymskiej zabawy z orzechami, prostych odmian kręgli, gier z wykorzystaniem kul po serso i duże mikado (1,8 m.), japońskiego bilardu i innych.
3. Warsztat bursztynnika
Rekonstrukcja warsztatu pracy wczesnośredniowiecznego bursztynnika. W ofercie stoiska pokazowego są: pokazy pracy replikami narzędzi historycznych, pokazy gotowych wyrobów, opowieści o bursztynie dla zainteresowanych odwiedzających, o powstaniu, rodzajach, właściwościach itp.
4. Wykłady historyczne
-
Historia gier planszowych w Polsce - do roku 1795.
-
Dziedzictwo Kulturowe Warmii, wykład ok. 90 minut.
-
Historia gier planszowych, cz I - starożytność.
-
Historia gier planszowych, cz II - od VI wieku n.e. do XIX w..
-
W co grali Wikingowie
-
Myć się czy nie myć- o higienie na przestrzeni dziejów
-
Propaganda wojenna w filach animowanych okresu II Wojny Światowej - Alianci.
-
Obraz Polski i Polaków w komiksach z czasów II Wojny Światowej
-
Stosunki damsko męskie na przestrzeni dziejów
-
Świat dawnych zabaw i zabawek
-
Pasłęckie zwyczaje świąteczne - marcepany, pierniki i zabawki (przed 1945)
5. Obwoźne Muzeum Gier Planszowych PRL
Nowy pomysł na kolekcję, która liczy ok 180 pozycji - opowieści czy wystawa? Jezeli Cię to interesuje, skontaktuj się ze mną!

















































































